Energetické úspory táhnou. Starostové diskutovali s odborníky o fotovoltaice, EPC či komunitní energetice

Téma energií a hlavně možnosti úspor zajímají nejen jednotlivce a firmy ale také municipality. Právě pro ně společnost Magnus Regio pořádala 2. ročník odborného diskuzního setkání Energetické úspory pro města a obce. Dílčími tématy byly fotovoltaika, EPC metoda, komunitní energetika a její budoucnost, využití umělé inteligence právě v komunitní energetice či možnosti financování. Součástí programu byly příklady dobré praxe.

Video z konference

Důvody změn v energetice dal do kontextu nedávných událostí Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí ČR. „Nastavenou strategií reagujeme na výrazné proměny energetiky. Celé to má smysl v tom, abychom byli více soběstačnější, úspornější a udržitelnější. Navíc máme samozřejmě dlouhodobé cíle v oblasti klimatu, které díky tomu plníme.

Například z hlediska emisí skleníkových plynů máme stanoven cíl do roku 2030 snížit emise aspoň 50 % a dosáhnout neutrality. Budeme produkovat jen tolik emisí, kolik dokážeme zachytit pomoci půdy, lesů a technologií.

To je dlouhodobá vize a je podpořená i legislativou. Zelená dohoda pro Evropu se týká téměř všech aktivit, od energetiky, obnovitelných zdrojů energie, po zemědělství, lesy, úpravu bankovnictví atd. Změny zasahují snad všechny sektory a promítnou se do většiny oblastí života obcí, měst, firem i jednotlivců,“ uvedl v úvodní prezentaci Pavel Zámyslický.

Prostřednictvím online vstupu vystoupil také ministr životního prostředí ČR Mgr. Petr Hladík. „Před nedávnem jsme si dělali modelaci z hlediska potenciálu úspor energií. Když bychom si představili, že veškeré budovy v ČR by byly zatepleny a byla na nich nejlepší technologie, včetně rekuperace, měření a správného vyhodnocování teploty, aby to opravdu fungovalo, došli jsme k překvapivému číslu. Dokázali bychom uspořit asi 50 % energie, kterou dnes vydáváme na vytápění, osvětlení a chlazení našich budov, což představuje do budoucna a do dalších projektů obrovský potenciál.“

Téma energetických úspor pro města a obce z hlediska metody EPC (pozn. red.: poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem) otevřel Bc. Radim Hanzel, MSc., MBA, manažer útvaru obchodního rozvoje Morava ze společnosti Veolia Česká republika, která byla generálním partnerem setkání.

„V rámci EPC souborů energetických řešení přicházíme s možností energetických úspor jednotlivých objektů a budov s garancí úspor,“ uvedl Radim Hanzel s tím, že jedním z velkých benefitů je, že na začátku obec neplatí vstupní investice. Celá akce je splácena právě z úspor. „Po realizaci garantujeme dosažní úspory dle zákona, zodpovědnost je přenesena na nás a rozdíl doplácíme. Splácíte až v okamžiku, kdy jsou úspory zřejmé,“ říká Hanzel. V rámci celého projektu proto probíhá energetický management, veškeré úspory musí být měřitelné a uvěřitelné. „Návratnost těchto projektů se pohybuje do 10 let, záleží na konkrétním projektu,“ doplnil Radim Hanzel.

Souhrn hlavních výhod EPC řešení pro města a obce pak přednesl Bc. Martin Hvozda, místopředseda APES“.

Fotogalerie

Souvisejicí akce