Ředitelé nemocnic diskutovali o úsporách energií metodou EPC, kyberbezpečnosti i nedostatku lékařů. Již 21. ročník kulatého stolu na téma Zdravotnictví se zaměřil na klíčové výzvy a trendy v oblasti modernizace a udržitelnosti nemocnic. Velkým tématem byly energetické úspory metodou EPC, úhrady zdravotní péče, využití umělé inteligence ve zdravotnictví či zabezpečení kybernetické bezpečnosti v nemocnicích. Akce se spolu s řediteli nemocnic napříč Českem účastnili odborníci z ministerstev, tentokrát hlavně Ministerstva životního prostředí a Ministerstva financí, specialisté z oborových organizací či odborných firem. Setkání pořádala společnost Magnus Regio a po delší době opět v Praze.

Pohled VZP ČR na rok 2025 bylo tématem Ing. Libuše Dřímalové, vedoucí oddělení lůžkových zdravotnických zařízení z VZP ČR, která byla partnerem akce. Vlivem stárnutí populace a současnému systému domácí péče je tento skokanem z hlediska  nárůstu nákladu, dále významně rostou náklady v oblasti pobytové péče,“ uvedla Libuše Dřímalová. S tématem Problematika regionálního zdravotnictví vystoupil MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory. „Regionální rozdíly v dostupnosti zdravotní péče se prohlubují. Obyvatelé mimo velká města však samozřejmě platí stejné zdravotní pojištění, ale mají ztížený přístup ke zdravotní péči,“ uvedl Milan Kubek. Nadnesl dále řadu aktuálních problémů českého zdravotnictví, mimo jiné například podfinancování našeho systému zdravotnictví oproti průměru EU a neustále se zvyšující potřebu lékařů. Jednou z příčin je stárnutí populace.

Tématu kyberbezpečnosti, konkrétně jak reagovat na nové hrozby v kyberprostoru, se věnoval Vojtěch Šindler, System engineer ze společnosti Fortinet, která byla také generálním partnerem celostátního setkání ředitelů nemocnic. Aktuální trendy a možnosti využití umělé inteligence (AI) ve zdravotnictví představil Ing. Antonín Hlavinka, náměstek ředitele pro Inovace a Digitalizaci z Fakultní nemocnice Olomouc. Na téma Využití státního programu Dostupné nájemní bydlení pro řešení bytové situace nemocnic přednášeli Ing. arch. David Ešner a Mgr. Aleš Přichystal, ze Státního fondu podpory investic. „Program dostupného nájemního bydlení, který spravuje Státní fond podpory investic (SFPI), je zaměřen na podporu výstavby a pořízení dostupných nájemních bytů v České republice.

Video z konference

Prvním tématem byly Renovace veřejných budov metodou EPC. K tématu vystoupili Mgr. Miloslav Keltner, ředitel odboru strategie a dekarbonizace ekonomiky z Ministerstva životního prostředí a Martin Kábrt, MSc., vedoucí oddělení Analýzy udržitelnosti z Ministerstva financí ČR. „I když nemocnice snížily spotřebu energií, výdaje státu se zvýšily vlivem energetické krize. Potenciál renovace veřejných budov je tedy významný,“ sdělil Martin Kábrt. Právě metoda EPC podle něj pomáhá spustit renovační vlnu nemocnic. EPC projektům z praktického hlediska se dále věnoval projektový manažer Ing. Jan Rajchert ze společnosti Veolia Energie ČR, která byla generálním partnerem akce, stejně jako firma Fortinet. Nemocnice mohou díky EPC metodě ušetřit až 30 procent spotřeby energií.

Za GS1 Czech Republic, partnera setkání, prezentovala téma UDI motivuje ke zlepšení produktových dat Ing. Lenka Vondrová, manažerka pro sektor zdravotnictví. „Tato legislativní strukturovaná data mohou být esem v rukávu pro vás při komunikaci s dodavateli nebo výrobci zdravotnických potřeb,“ vyzdvihla Lenka Vondrová. Na téma nakládání s odpady ze zdravotnictví přednášel Jakub Vach, ředitel divize Čechy firmy Recovera Využití zdrojů, která byla také partnerem akce. Představil také výhody mobilního chladicího kontejneru na infekční odpad, který prozatím Recovera provozuje v Brně ve zkušebním provozu.

 

Tento dotačně-úvěrový program má za cíl zlepšit dostupnost bydlení pro potřebné profese a střední třídu obyvatelstva. A právě zdravotníci jsou jednou z dotčených profesí. Žádat mohou obce, kraje a jejich organizace, organizace zřízené státem, církve a právnické osoby,“ uvedl Aleš Přichystal. Dále zdůraznil, že nemocnice mohou zdarma využít poradenství ze strany SFPI v oblasti velkých investičních akci. Dalšími partnery akce byly společnosti ICZ a DNS. Záštity nad akcí udělili prof. MUDr. Vlastimil Válek, Ing. Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. města Prahy, CSc., MBA, EBIR, ministr zdravotnictví, MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory a Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezidenta České lékárnické komory.

Fotogalerie

Souvisejicí akce