Letošní ročník akce Energetické úspory pro města a obce se zaměřil na klíčové aspekty energetické soběstačnosti měst a obcí a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Dalšími tématy diskuze byly největší překážky pro solární energetiku v roce 2025 či zhodnocení aktuální situace. K diskusi se připojili zástupci měst, obcí, krajů, ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí a dalších významných institucí.

Posledním tématem ministra byla Příprava akceleračních oblastí OZE. „Zákon o urychlení využívání OZE schválila vláda 12. března 2025, aktuálně je v Poslanecké sněmovně. Předpokládá zjednodušení povolování v akceleračních oblastech pro FVE a VTE – schválení do 1 roku, i mimo ně do 2 let.S tématem Rozvoj obnovitelných zdrojů energie se zaměřením na akcelerační zóny pak navázal Mgr. Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu z Ministerstva životního prostředí ČR.

Aktuální situaci a plány pro připojení obcí a měst do sítě zhodnotil Radek Slatinský, vedoucí sítě VN a NN z Distribuční společnosti EG.D, člen skupiny E.ON.Praktické sdílení elektřiny v Jihomoravském kraji bylo tématem Mgr. Tomáše Jagoše, koordinátora energetického společenství CEJIZA. Od listopadu 2025 bude fungovat Krajské energetické společenství. Nyní si kraj komunitní energetiku testuje na projektu, kdy mezi sebou sdílí elektřinu stanice zdravotnických záchranných služeb Jihomoravského kraje. „Z 24 výjezdových základen je do sdílení v rámci aktivního zákazníka zapojeno 18 různých ZZS. Na střechách 12 budov je osazená FVE s celkovým výkonem 175 kWp. Za období říjen až únor se nasdílelo 5,6 MWh a úspora činila cca 15 tisíc korun.

Video z konference

Již čtvrtý ročník akce pořádala tradičně v Brně společnost Magnus Regio, tentokrát i za účasti ministra životního prostředí Mgr. Petra Hladíka.
Petr Hladík vystoupil s prvním tématem Energetická soběstačnost obcí. Shrnul také přínosy LEX OZE III pro obce. „Nová legislativa podporuje energetickou soběstačnosti obcí, je to další prvek pro posílení komunálních energetických společenství,“ uvedl.Ministr Petr Hladík také představil reformu energetického poradenství. To bude poskytováno na několika úrovních. Na úrovni obcí je cílem zvýšení kapacity samospráv pro přípravu a realizaci komplexních projektů.

Mgr. Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, upozornil na překážky, které brání rozvoji solární energetiky. „V segmentu domácích FVE došlo ke zpomalení počtu realizací. Důvody jsou snížení dotací a nižší cena energie. Bytové domy mají velký potenciál, ale je to stále složitý segment. U firemních FVE se dokončily projekty z NPO a první projekty z programu RES+. U solárních parků se stále objevují nové a nové překážky. Nové OZE v tomto segmentu obecně blokují plošné zákazy v územních plánech,“ uvedl Jan Krčmář. Solární asociace byla generálním partnerem akce.

Možnosti realizace projektů energetických úspor s prezentací Cesta k energeticky úsporné obci představil Ing. Jakub Hrbek, ředitel sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu ze Státního fondu životního prostředí ČR. Spolu s investicemi do decentralizovaných zdrojů energie je klíčové pamatovat i na jejich ochranu z hlediska kyberbezpečnosti. S tématem Slunce pod kontrolou: jak chránit FVE s Fortinetem tak vystoupil Pavel Hanousek, Named Account Manager ze společnosti Fortinet. Firma Fortinet byla jedním z partnerů setkání.
