Dává novela zákona o obecní policii strážníkům více pravomocí? Proč je v dnešní době tak důležitá kyberbezpečnost? A je možné zklidňovat dopravu v obcích pomocí prevence? To byla některá z hlavních témat konference s názvem Celostátní setkání zástupců městské a obecní policie. Ti se sjeli ze všech koutů České republiky, aby spolu s představiteli Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a Policejního prezidia ČR diskutovali již šestý rok v řadě.

Video z konference

Generálním partnerem akce byla společnost GEMOS DOPRAVNÍ SYSTÉMY, hlavními partnery pak firmy inQool , CAMEA a Konica Minolta.

Zřejmě nejdůležitějším tématem konference byla výše zmíněná novela zákona o obecní policii. Změny dorazila okomentovat Milena Bačkovská, vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství v Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR. Novela je účinná od 1. ledna 2021. Jedna z největších změn, které přináší novela zákona o obecní policii, je zpřísnění požadavků na bezúhonnost městských strážníků, která se bude nově posuzovat podle opisu.

Další poměrně velká změna je zavedení odchodného pro strážníky. Městští policisté, kteří dosáhnou padesát let věku a odpracovali alespoň patnáct let, mají nárok na odchodné ve výši jednoho průměrného platu. Pokud odslouží více než třicet let, dostanou šest průměrných platů.

Novela zákona přináší také drobné úpravy, co se týče oprávnění, např. při nasazování pout, možností vykazování, zakazování vstupu na určitá místa či odebrání zbraně. „Nově budou moci strážníci při předvedení pachatelů a podezřelých na služebnu policie České republiky využít také služebny mimo katastr jejich obce,” dodala Bačkovská

Dalším tématem, o kterém se sice hodně diskutuje, ale málokterá instituce ho bere stoprocentně vážně, je kyberbezpečnost. Promluvit o ní dorazil odborník na slovo vzatý, a sice Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti. Podle něj není kyberbezpečnost otázkou zákonů, nýbrž sebezáchovy.Podle něj je třeba dodržovat tři zásady. „Informace musí být důvěrné, spolehlivé a dostupné v čase a prostoru (tedy tehdy, kdy je potřebujete), protože na základě těchto informací se rozhodujete. A konkrétně policie mimo jiné rozhoduje o životech a osudech druhých. Proto je nezbytné s těmito daty nakládat maximálně obezřetně,

Z Policejního prezidia ČR přijel prezentovat statistiky nejzranitelnějších účastníků provozu Jiří Zlý, ředitel Ředitelství služby dopravní policie. „Podle statistik tvoří bohužel nejvyšší podíl usmrcených osob u nehod v kategorii chodců a cyklistů lidé nad 65 let. Celou jednu třetinu usmrcených chodců tvoří právě senioři, u cyklistů zaujímají 40% podíl. To je dáno mimo jiné také rozvojem elektromobility, kvůli čemuž se zvyšuje také horní věková hranice uživatelů jízdních kol,“ vysvětlil Zlý.

Michal Sedlák, místopředseda představenstva ve společnosti Gemos, prezentoval možnosti zklidňování dopravy v obcích, které mohou přispět třeba právě k ochraně seniorů. Gemos se zabývá vývojem a implementací mj. kamerových systémů a softwarových nástrojů pro rychlé a efektivní zpracování přestupků na úseku dopravy.„Například náš systém Zeus, který většinou obce využívají v zájmových lokalitách, jakou jsou školy, školy či seniorské domy, slouží k tomu, aby v rámci prevence zklidnil dopravu jako takovou. Prevenci prosazujeme jako primární nástroj, chceme pouze snížit rychlost vozidel a komunikovat s řidiči,“ uvedl Sedlák.

I přes stále lepší technologie by zajištění vnitřní bezpečnosti ve městech a obcích nefungovalo bez základní nelehké práce, která leží na bedrech strážníků městské policie. S novelou zákona o obecní policii by měli mít o něco lepší podmínky.

Fotogalerie

Souvisejicí akce