Reportáž: Celostátní setkání městských a obecních policistů 2016

16. ČERVNA 2016

Co trápí obecní a městské policie? A jaké jsou trendy v této oblasti? Na tyto otázky odpověděla středeční konference strážníků z celé republiky, kterou v brněnském hotelu Voroněž pořádala společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství. Témat bylo dostatek. Městská a obecní policie totiž prochází vývojem po všech stránkách. Od zákonů po vybavení.

Na přetřes přišla mezi prvními personální otázka. Mnohé obecní a městské policie totiž mají problém sehnat dostatečný počet vhodných kandidátů. Za všechny uvedl příklad ředitel brněnské Městské policie Bohumil Šimek. Do jeho řad se loni hlásilo 186 uchazečů, uniformu obléklo osm z nich. „Letos je to patnáct ze sto padesáti. Jihomoravský rybník je malý. Po podobných lidech touží hasiči, celníci, vězeňská služba i republiková policie. Děsím se toho, kdy krajské ředitelství vyhlásí náborovou kampaň a sáhne do našich řad,“ popíchl Šimek krajského ředitele jihomoravské policie Leoše Tržila, který na konferenci zavítal rovněž jako jeden z řečníků.

ARA_6950

O podobný typ lidí bojují městské policie s tou celostátní, ale i s hasiči, celní správou nebo vězeňskou službou, podotknul ředitel té brněnské Bohumil Šimek. FOTO: Attila Racek

Tržil ocenil spolupráci městské a republikové policie ve svém regionu. „Jsme partneři. Vím, co musí obecní strážníci znát a umět. Obě složky mají zájem na celkovém zlepšení stavu ve společnosti. To není jen klišé,“ upozornil Tržil. Podle něj je důležité, ale taky složité správné nastavení spolupráce obecní a státní policie. „Nesmí dojít k potlačení práv městské policie ani police České republiky. Konkrétní řešení je pak třeba rozdělení teritorií obcí,“ prohlásil Tržil.

Na novelu zákona si nejspíš ještě počkají

Hlavním tématem několika vystupujících byla novela zákona o obecních policiích. Ta totiž byla v poslanecké sněmovně odsunutá. Hlavním uváděným důvodem jsou neshody v právu městské policie vybírat pokuty za překročení předepsané rychlosti. „Debaty se vedou už několik let. Nedivím se, že poslanci chtějí toto právo odebrat. Některé obce si zřídily obecní police, a ty nedělají nic jiného, než že měří a vybírají pokuty. K tomu ale přece strážníci neslouží. Někde jsou dokonce ohodnocováni podle toho, kolik vyberou peněz při měření rychlosti. V tom případě je něco špatně,“ dodal Tržil.

městské policie

Podle ředitele jihomoravské policie Leoše Tržila je něco špatně, pokud jsou strážníci hodnoceni od vybraných pokut. FOTO: Attila Racek

K očekávanému a pozdržovanému zákonu se vyjádřila Milena Bačkovská z Ministerstva vnitra. „Posunuli jsme se, ale novela stále ještě neplatí. Už byla schválena vládou, ale v parlamentu ještě nebyla ani v prvním čtení. Snad se stihne do prázdnin. Ale není prioritní, dokážeme bez ní fungovat dál,“ prohlásila vedoucí oddělení obecní policie z odboru bezpečnostní politiky. Rozšíříme kritéria spolehlivosti. Třeba zabránit nástupu těm, kteří řídili pod vlivem alkoholu a nebo lidem, kteří inklinují k extremismu. To samozřejmě nedělá dobré jméno,“ uvedla jednu z připravovaných změn Bačkovská.

Milena Bačkovská. FOTO: Attila Racek

Změny v zákoně? Podle Mileny Bačkovské přinesou třeba tvrdší pravidla pro výběr strážníků. FOTO: Attila Racek

K dalším pak patří častější zkoušky strážníků nebo úpravy jejich pravomocí. „Navrhovaná účinnost je 1. leden 2017, s tímto datem to ale zatím nevypadá moc dobře,“ přiznala Bačkovská možný odklad novely.

Její nadřízený David Chovanec se na problematiku podíval obecněji. „Situace je z bezpečnostního hlediska horší. Nejde jen o migrační vlnu, ale také třeba Ukrajinu. I odtamtud mohou vzejít rizika. Snažíme se na bezpečnost dívat z více úhlů. Třeba co se stane, když zavedeme bezvízový styk s Tureckem,“ uvedl ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra, který jako další příklad možných hrozeb uvedl také otevírání se Číně. „Je to dobře z pohledu obchodu, ale s investicemi může přijít ohrožení bezpečnosti, na které musí systém umět reagovat,“ dodal Chovanec.

Technologie pomůžou s papírováním i na ulici

Po prezentaci technických produktů společnosti Panasonic, které díky své odolnosti pomáhají policistům v terénu, přišla řada na další vymoženosti, o kterých si strážnici v minulých desetiletích mohli nechat jen zdát. Vedoucí oddělení systémové podpory, v Městské policii Brno Libor Diviš předvedl software, který pomáhá policistům v ulicích zaevidovat parkovací přestupek za několik desítek vteřin díky tabletu s kamerou a internetovému připojení.

Petr Míka z firmy Artechnic-Schréder názorně ukázal rozdíl mezi špatně a dobře osvětleným přechodem pro chodce. „Důležitější pro pozornost řidiče je osvětlený přechod, ne chodec. Špatně osvětlený přechod je horší než neosvětlený,“ řekl například. V Německu a Velké Británii běžná elektrokola ve službách městsých strážníků ukázala společnost Ekolo.cz. Firma Vera pak ukázala, jak se mohou strážníci co možná nejsnadněji prokousat sítí informačních systémů pro složky veřejné správy. Michael Říha z firmy inQool pro změnu představil moderní informační systém pro řízení agend městských policií. Prostor dostaly také radarové měřiče Ramet či digitální radiostanice Hytera.

městské policie

Prezentace moderních technologií doprovázely i názorné ukázky. FOTO: Attila Racek

Se zájmem poslouchal zaplněný kongresový sál hotelu Voroněž přednášku výklad právníka Radka Ondruše. Prezident Unie obecních a městských policií České republiky obhajoval důležitost těchto institucí, zejména v případě nenadálých událostí. „Nemáme k dispozici vůbec žádné zálohy. Nemáme vytvořeny krizové plány. Vojáci se samopalem v ulicích jsou jen divadlo pro lidi. Jediné řešení v případě velkých problémů je nasazení městské policie,“ tvrdil Ondruš, který také kritizoval fakt, že obecní police nejsou součást integrovaného záchranného systému a jejich příslušníci nemají služební poměr. „Několik jednoduchých změn v legislativě je řešení, jak udělat z městské policie stabilní bezpečnostní složky státu,“ upozornil Ondruš.

Na úplný závěr se s velkým zájmem setkalo představená taseru v podání Aleše Pilaře z Městské policie Rožnov pod Radhoštěm. Vysvětloval, jak pracuje zbraň založená na principu elektrického šoku. „Nechal jsem se střelit několikrát. Střelil jsem i několik desítek lidí. Všichni žijí a mají mě rádi a vzpomínají na mě. Prý se na kurzy se mnou nedá zapomenout,“ vtipkoval Pilař. Jedním dechem ale dodal, že v případě taseru jde o velmi užitečného pomocníka v ulicích. „Nebál jsem se s ním vletět mezi partu baníkovců. Věřte mi, nikdo nechtěl dostat ránu,“ podotkl Pilař.

Termín: 16. února 2016, 8:30 – 12:00 hod.
Místo konání:PARKHOTEL Praha,Veletržní 1502/20, 170 00 Praha 7 – Holešovice

Videoreportáž ze setkání je dostupná zde

Mediální partner:

Moravské hospodářství

Produkce
tel.: 542 425 231, gsm: 725 006 094
e-mail: produkce@magnusregio.cz

Aktuálně chystáme