S trochou nadsázky lze říct, že se včera brněnský hotel Voroněž stal na několik hodin jedním z nejbezpečnějších míst v Česku. Sešli se v něm totiž zástupci městských a obecních policií i státní policie na konferenci, kterou zorganizoval vydavatel Moravského hospodářství, společnost Magnus Regio.
Strážníci by podle úpravy zákona mohli také vstupovat do restaurací, heren a kasin i mimo otevírací dobu, aby mohli zkontrolovat, že se tam nepodává alkohol lidem mladším 18 let nebo jestli se nezletilí neúčastní hazardu. Širší pravomoci by mohli strážníci dostat i při přepravě zadržených.
Novela se má dotknout i spolupráce obecních policií s tou státní. Ta sice podle vedoucího odboru služby pořádkové policie na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje Pavla Novotného funguje dobře, přesto se ale upraví například praxe uzavírání koordinačních dohod. „Přijímaly by se na čtyři roky a připravovala by se zpráva o jejich plnění. Ta bude zveřejněná na internetu, aby bylo vidět, co dohoda přinesla,“ doplnila Bačkovská.
Změny čekají i koordinační smlouvy, předestřela vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství na odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Milena Bačkovská.
Osud novely je ale zatím nejistý. Čeká ji ještě složitý proces schvalování v Parlamentu, při kterém můžou přijít poslanci a senátoři s řadou pozměňovacích návrhů. Minulý pokus o změnu zákona v roce 2013 se kvůli nim rozhodl tehdejší ministr vnitra Jan Kubice stáhnout. Pokud by ale šlo vše podle plánu, mohla by novela začít platit na začátku roku 2017.
Novinkou je také vznik Unie obecních a městských policií České republiky. Ta funguje od května loňského roku. Původně s ideou přišla Městská policie Ostrava, postupně se ale přidávají další a dnes funguje například i na Jihlavsku. „Sdružuje pod sebe menší městské policie, jejichž ředitelé se pravidelně scházejí a řeší problémy aplikační praxe,“ vysvětlil člen prezídia Unie v postavení kontrolora Radek Ondruš. Cílem projektu je odstranit chybějící článek mezi velkými a malými městskými policiemi a vytvořit informační systém pro předávání poznatků a zkušeností. „Je jen málo věcí, které už někde někdo neřešil,“ doplnil Ondruš.
Informační systémy, zbraně i radary
Se spoustou problémů může strážníkům a policistům pomoci technika. Informační systémy dnes například umožňují policii v reálném čase zobrazovat na digitální mapě, kde má síly, co zrovna strážníci dělají, jak rychle a jakým způsobem se pohybují a řadu dalších informací. Pomocí mobilních aplikací zase strážníci přímo v terénu pořídí a prolustrují veškeré potřebné údaje v reálném čase. „Informační systém musí hlavně zvýšit efektivitu práce,“ uvedl Daniel Bednařík, předseda představenstva společnosti FT Technologies, která dodala informační systémy třeba pro městské policie v Pardubicích nebo ve Zlíně. Takové systémy přitom nemusí policie za drahé peníze kupovat jako celek. „Můžou si je pořídit i ve formě služby,“ předestřel manažer obchodního oddělení firmy inQool, která stojí za informačním systém pro Městskou policii Litvínov.
Strážnici dnes jen nekontrolují marginální přestupky, ale zpracovávají ohromné množství dat, což nebývá jednoduché. „S každou novelou přibývají další a další dokumenty. Strážník během pěti minut něco zjistí a půl hodiny k tomu sepisuje zprávu,“ komentoval vývoj Vít Cvrček ze společnosti VERA. Jednou z takových změn má být podle něj i novela zákona o přestupcích, která zřídí evidenci přestupků, s níž budou muset strážníci komunikovat. „VERA pracuje na tom, abychom všechnu tu administrativu zautomatizovali,“ dodal Cvrček.
Obecním a městským policiím ale nepomáhá v jejich každodenní práci jen nový software, ale také hardware. Nové typy pistolí P07 a P09 představila Česká zbrojovka. „Zachovali jsme ergonomii, zvýšili odolnost a mimo jiné i zaoblili hrany, aby zbraně netrhaly oděv při skrytém nošení. Navýšili jsme také kapacitu zásobníku,“ představil modely Product manager České zbrojovky Jakub Sondel. Pozadu s inovacemi nezůstal ani výrobce radarů pro měření rychlosti společnost RAMET, která prezentovala moderní radarové měřiče RAMER 10 v kompaktním modulárním provedení, jež lze použít mnoha způsoby od umístění na trojnožku až po zabudování do auta. „Pro některé typy vozidel jsme schopni zajistit skrytou zástavbu. Řidiči měřených vozidel vůbec neuvidí, že jsou měření,“ řekl technický ředitel RAMET Vladimír Vencel.
Dotace na kamery i dobrovolníky
Všechny nové technologie nemusí platit městské a obecní policie ze svých rozpočtů. Někdy pomůžou i dotace. „Největší díl dotací proudí do městských kamerových dohlížecích systémů,“ podotkl odborný pracovník odboru prevence kriminality na Ministerstvu vnitra Tomáš Koníček s tím, že prvním cílem kamerových systémů je prevence a vytváření bezpečných zón. Upozornil také, že je důležité pečlivě nastavit, kdo má k záznamům z kamer přístup, a zajistit zkušeného pracovníka, který je bude sledovat a vyhodnocovat zachycené situace.
Zatímco dotace na kamerové systémy fungují už od roku 1996, novinkou je projekt Bezpečnostní dobrovolník. „Cílem je podpora dobrovolnické činnosti obcí a zapojení laické veřejnosti do udržování veřejného pořádku,“ sdělila referentka oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Jitka Kuřátková. Dobrovolníci přitom nemají speciální oprávnění a nenahrazují strážníky, pomoci mohou například s hlídáním přechodů před školami nebo při pátrání po ztracených osobách. Dotace slouží na pokrytí nákladů, například na školení nebo pojištění dobrovolníků. Pilotní projekty se rozjely už v Dobroslavicích nebo Strakonicích.
Hned na úvod se účastníci konference dozvěděli o změnách plánovaných v novele zákona o obecní policii. Přísněji se bude například posuzovat bezúhonnost lidí, kteří obecní policii řídí, tedy většinou starostů nebo zastupitelů, i samotných strážníků. U těch nebude stačit jen čistý trestní rejstřík, ale půjde se až na opis z evidence. „To znamená, že se nepřihlíží k zahlazení odsouzení ani k amnestii či milosti prezidenta,“ přiblížila vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství na odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Milena Bačkovská.