Reportáž: Moravské obce a města 2018 – jubilejní 10.ročník

14. září 2018

Tisková zpráva: Moravské obce a města 2018

Financování a odpadové hospodářství. To byla hlavní témata 10. ročníku akce Moravské obce a města, která se konala v pátek 14.9. v Brně. Setkání u kulatého stolu, na které přijeli diskutovat zástupci měst a obcí se zástupci ministerstev a odborníky v daných tématech, pořádala již tradičně společnost Magnus Regio. Akce se konala za finanční podpory z rozpočtu Jihomoravského kraje.

Ministerstvo financí České republiky reprezentoval ředitel odboru Financování územních rozpočtů Miroslav Matej. Promluvil o finančních prostředcích, které budou mít obce v rozpočtu letos a příští rok, a prezentoval také makroekonomickou predikci, ze které ministerstvo vychází. „Letos trend ekonomického růstu z loňského roku pokračoval a bude i příští rok, ale tempo růstu se zvolňuje. Naopak nezaměstnanost stále klesá, což ale způsobuje nedostatek lidí na pracovním trhu. S tím souvisí nárůst mezd a hospodářský růst. Také obce stále pokračují v přebytkové hospodaření a zvedá se také investiční aktivita krajů – loni byly poprvé v historii investice krajů a obcí vyšší než příspěvky od státu,“ uvedl Matej.

Ekonomickou situaci zhodnotil také Jan Vejmělek, hlavní ekonom a vedoucí odboru Ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky. „Ekonomický růst v současné době zaznamenává celá Evropa včetně Řecka. Začátek letošního roku ale byl o něco slabší, což může být varování. Loni byl ekonomický růst cca 4,5%, letos 3 % a příští rok se opět počítá se 3 %, což vypadá na nižší, ale za to stabilnější růst,“ informoval Vejmělek. Upozornil také na propojení ekonomiky s politickými a geopolitickými riziky. „Situace a geopolitická mapa se mění. A nestálost drží v opatrnosti i investory. Českou republiku drží automobilový průmysl, i když i on má to nejlepší za sebou. Česká republika zkrátka v průmyslu narazila na svůj strop. Lidé jsou využití na maximum, takže jediná možnost je dále investovat,“ upozornil Vejmělek.

 FOTOGALERIE ZDE