Odborná konference

BEZPEČNÉ A CHYTRÉ MĚSTO
fotoHlavní témata přednášek:

• Nové technologie pro zvýšení bezpečnosti na silnici a železnici
• Problematika bezpečnosti ve městech a obcích z pohledu policie
• Zajištění bezpečnosti tzv. měkkých cílů ve městech a obcích – nemocnic, škol a veřejných budov
• Dotační tituly a další finanční zdroje pro posílení bezpečnosti v dopravě ve městech a obcích
• Kamerové systémy a jejich význam pro bezpečnost ve městech a obcích
• Technologie pro chytrá města (řešení chytrého parkování, nákupu jízdenek, chytrých úspor v osvětlení, chytré IT technologie)
• Příklady chytrých měst u nás


Určeno pro všechny se zájmem o chytrá města a posílení bezpečnosti ve městech a obcích z celé České republiky.

Počet účastníků: 80-100

Účastnický poplatek:
800 Kč pro zástupce státní a veřejné správy
2 000 Kč pro zástupce soukromého sektoru
(Poplatek zahrnuje občerstvení během dne, oběd, sborník přednášek, informační materiály partnerských firem)

Registrujte se zde

Poloha hoteluMediální partner:

Moravské hospodádřství

Projektová manažerka
Jana Hrstková
tel.: 542 425 231, gsm: 725 006 094
e-mail: j.hrstkova@magnusregio.cz


Obchodní ředitel
Vojtěch Koukal
GSM: 774 112 138
email: v.koukal@magnusregio.czOdborná konference

CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ ZÁSTUPCŮ MĚSTSKÉ A OBECNÍ POLICIE

foto Termín konání: 27. dubna 2016, 8:30 – 14:30 hod.
Místo konání: hotel Voroněž, Křížkovského 47, Brno


Fotografie z konference si můžete prohlédnout zde.

Video reportáž ze setkání můžete vidět zde.

Program konference a elektronický sborník s přednáškami je k dispozici na vyžádání.

Obecní a městské policie těžko hledají lidi i čas na práci v terénu. Pomoct můžou zákony i technika

Co trápí obecní a městské policie? A jaké jsou trendy v této oblasti? Na tyto otázky odpověděla středeční konference strážníků z celé republiky, kterou v brněnském hotelu Voroněž pořádala společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství. Témat bylo dostatek. Městská a obecní policie totiž prochází vývojem po všech stránkách. Od zákonů po vybavení.

Takový obraz nastínili starostům Business snídaně Na přetřes přišla mezi prvními personální otázka. Mnohé obecní a městské policie totiž mají problém sehnat dostatečný počet vhodných kandidátů. Za všechny uvedl příklad ředitel brněnské Městské policie Bohumil Šimek. Do jeho řad se loni hlásilo 186 uchazečů, uniformu obléklo osm z nich. „Letos je to patnáct ze sto padesáti. Jihomoravský rybník je malý. Po podobných lidech touží hasiči, celníci, vězeňská služba i republiková policie. Děsím se toho, kdy krajské ředitelství vyhlásí náborovou kampaň a sáhne do našich řad,“ popíchl Šimek krajského ředitele jihomoravské policie Leoše Tržila, který na konferenci zavítal rovněž jako jeden z řečníků.

Business snídaně Tržil ocenil spolupráci městské a republikové policie ve svém regionu. „Jsme partneři. Vím, co musí obecní strážníci znát a umět. Obě složky mají zájem na celkovém zlepšení stavu ve společnosti. To není jen klišé,“ upozornil Tržil. Podle něj je důležité, ale taky složité správné nastavení spolupráce obecní a státní policie. „Nesmí dojít k potlačení práv městské policie ani police České republiky. Konkrétní řešení je pak třeba rozdělení teritorií obcí,“ prohlásil Tržil.

Hlavním tématem několika vystupujících byla novela zákona o obecních policiích. Ta totiž byla v poslanecké sněmovně odsunutá. Hlavním uváděným důvodem jsou neshody v právu městské policie vybírat pokuty za překročení předepsané rychlosti. „Debaty se vedou už několik let. Nedivím se, že poslanci chtějí toto právo odebrat. Některé obce si zřídily obecní police, a ty nedělají nic jiného, než že měří a vybírají pokuty. K tomu ale přece strážníci neslouží. Někde jsou dokonce ohodnocováni podle toho, kolik vyberou peněz při měření rychlosti. V tom případě je něco špatně,“ dodal Tržil.

K očekávanému a pozdržovanému zákonu se vyjádřila Milena Bačkovská z Ministerstva vnitra. „Posunuli jsme se, ale novela stále ještě neplatí. Už byla schválena vládou, ale v parlamentu ještě nebyla ani v prvním čtení. Snad se stihne do prázdnin. Ale není prioritní, dokážeme bez ní fungovat dál,“ prohlásila vedoucí oddělení obecní policie z odboru bezpečnostní politiky. Rozšíříme kritéria spolehlivosti. Třeba zabránit nástupu těm, kteří řídili pod vlivem alkoholu a nebo lidem, kteří inklinují k extremismu. To samozřejmě nedělá dobré jméno,“ uvedla jednu z připravovaných změn Bačkovská. K dalším pak patří častější zkoušky strážníků nebo úpravy jejich pravomocí. „Navrhovaná účinnost je 1. leden 2017, s tímto datem to ale zatím nevypadá moc dobře,“ přiznala Bačkovská možný odklad novely. Její nadřízený David Chovanec se na problematiku podíval obecněji. „Situace je z bezpečnostního hlediska horší. Nejde jen o migrační vlnu, ale také třeba Ukrajinu. I odtamtud mohou vzejít rizika. Snažíme se na bezpečnost dívat z více úhlů. Třeba co se stane, když zavedeme bezvízový styk s Tureckem,“ uvedl ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra, který jako další příklad možných hrozeb uvedl také otevírání se Číně. „Je to dobře z pohledu obchodu, ale s investicemi může přijít ohrožení bezpečnosti, na které musí systém umět reagovat,“ dodal Chovanec.

Po prezentaci technických produktů společnosti Panasonic, které díky své odolnosti pomáhají policistům v terénu, přišla řada na další vymoženosti, o kterých si strážnici v minulých desetiletích mohli nechat jen zdát. Vedoucí oddělení systémové podpory, v Městské policii Brno Libor Diviš předvedl software, který pomáhá policistům v ulicích zaevidovat parkovací přestupek za několik desítek vteřin díky tabletu s kamerou a internetovému připojení. Petr Míka z firmy Artechnic-Schréder názorně ukázal rozdíl mezi špatně a dobře osvětleným přechodem pro chodce. „Důležitější pro pozornost řidiče je osvětlený přechod, ne chodec. Špatně osvětlený přechod je horší než neosvětlený,“ řekl například. V Německu a Velké Británii běžná elektrokola ve službách městsých strážníků ukázala společnost Ekolo.cz. Firma Vera pak ukázala, jak se mohou strážníci co možná nejsnadněji prokousat sítí informačních systémů pro složky veřejné správy. Michael Říha z firmy inQool pro změnu představil moderní informační systém pro řízení agend městských policií. Prostor dostaly také radarové měřiče Ramet či digitální radiostanice Hytera.

Se zájmem poslouchal zaplněný kongresový sál hotelu Voroněž přednášku výklad právníka Radka Ondruše. Prezident Unie obecních a městských policií České republiky obhajoval důležitost těchto institucí, zejména v případě nenadálých událostí. „Nemáme k dispozici vůbec žádné zálohy. Nemáme vytvořeny krizové plány. Vojáci se samopalem v ulicích jsou jen divadlo pro lidi. Jediné řešení v případě velkých problémů je nasazení městské policie,“ tvrdil Ondruš, který také kritizoval fakt, že obecní police nejsou součást integrovaného záchranného systému a jejich příslušníci nemají služební poměr. „Několik jednoduchých změn v legislativě je řešení, jak udělat z městské policie stabilní bezpečnostní složky státu,“ upozornil Ondruš. Na úplný závěr se s velkým zájmem setkalo představená taseru v podání Aleše Pilaře z Městské policie Rožnov pod Radhoštěm. Vysvětloval, jak pracuje zbraň založená na principu elektrického šoku. „Nechal jsem se střelit několikrát. Střelil jsem i několik desítek lidí. Všichni žijí a mají mě rádi a vzpomínají na mě. Prý se na kurzy se mnou nedá zapomenout,“ vtipkoval Pilař. Jedním dechem ale dodal, že v případě taseru jde o velmi užitečného pomocníka v ulicích. „Nebál jsem se s ním vletět mezi partu baníkovců. Věřte mi, nikdo nechtěl dostat ránu,“ podotkl Pilař.

Odborná konference

CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ ZÁSTUPCŮ MĚSTSKÉ A OBECNÍ POLICIE
foto foto foto
Hlavní témata přednášek:

• Přehled aktuálně připravované legislativy pro městskou a obecní policii
– Mgr. David Chovanec, ředitel Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR, – Mgr. Milena Bačkovská, vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství odboru bezpečnostní politiky MV ČR

• Součinnost vztahů městské policie a Policie ČR a aktuální dopravně-právní problémy z pohledu kraje, – plk. Ing. Leoš Tržil, ředitel krajského ředitelství Jihomoravského kraje

• Aktuální judikatura a její dopady na činnost obecních policií a trestně právní aspekty v činnosti městské policie
– JUDr. Radek Ondruš, člen prezídia v postavení hlavního kontrolora Unie obecních a městských policií ČR

• Trendy v technologii a chytrá řešení usnadňující práci strážníků, ukázky z praxe

• Ukázky moderních zbraní, IT řešení a produktů, měřičů rychlosti a dalšího vybavení - (chytré vysílačky, radary, elektrokola, čluny, záchranářské nože atd.)


Určeno pro zástupce městských a obecních policií z celé ČR.

Počet účastníků: 120-140

Konferenční poplatek:
800 Kč pro zástupce státní a veřejné správy
2 000 Kč pro zástupce soukromého sektoru
(Poplatek zahrnuje občerstvení během dne, oběd, sborník přednášek, informační materiály partnerských firem)

Poloha hoteluMediální partner:

Moravské hospodádřství

Projektová manažerka
Mgr. Milena Říhová
tel.: 542 425 231, gsm: 725 006 094
e-mail: m.rihova@magnusregio.cz


Obchodní ředitel
Vojtěch Koukal
GSM: 774 112 138
email: v.koukal@magnusregio.czOdborná konference

MORAVSKÉ OBCE A MĚSTA 2015

foto Termín konání: 24. listopadu 2015, 8:30 – 14:30 hod.
Místo konání: hotel Voroněž, Křížkovského 47, Brno


Fotografie z konference si můžete prohlédnout zde.

Video reportáž ze setkání můžete vidět zde.

Program konference a elektronický sborník s přednáškami je k dispozici na vyžádání.

Města a obce zažily výjimečný rok. V tom příštím je čeká stabilizace

Ministerstva nasadila sprint v cílové rovince končícího programovacího období a ekonomika roste nevídaným tempem. Letos se zkrátka sešla řada faktorů, které přináší peníze na projekty ve městech a obcích. Pro příští rok můžou starostové čekat návrat k normálu.

Takový obraz nastínili starostům Business snídaně přednášející na konferenci Moravské obce a města 2015, kterou zorganizovala 24. listopadu v Brně společnost Magnus Regio. Kromě financování promluvili odborníci například i o technologiích pro chytrá města nebo odpadovém hospodářství. Organizátoři vyhlásili také vítěze soutěže Moravského hospodářství „Nejkrásnější náměstí či náves“ (více o výsledcích soutěže ZDE).

Letošní rok je svědkem největšího posílení české ekonomiky od roku 2007. S téměř 4,5procentním tempem růstu HDP se Česko zařadilo mezi premianty evropské osmadvacítky. Business snídaně To nahrává i příjmům, které města a obce získávají z daní. Starostové by se ale měli smířit s tím, že taková situace jako letos, se jen tak opakovat nebude. „Současná ekonomická výkonnost České republiky není dlouhodobě udržitelná a silně ji ovlivňují jednorázové faktory. Jedním je snížení cen pohonných hmot, druhý představuje příliv evropských peněz nebo například změna v režimu zdanění tabáku,“ předestřel hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Propadu tuzemského hospodářství se ale není třeba obávat. „I když fakt, že se letos ekonomice dařilo lépe, neovlivnil vyhlídky na rok 2016, stále očekáváme velmi solidní růst kolem tří procent,“ doplnil Vejmělek. Optimistická jsou i očekávání vyšších daňových příjmů pro obecní kasy. „Pro příští rok se predikuje navýšení na úrovni 7,3 procenta, což je docela odvážný odhad,“ komentoval čísla poslanec a zastupitel v obci Ratíškovice Josef Uhlík.

Více peněz z daní, méně z transferů
Zatímco peněz z daní přiteče v příštím roce více, jinde se kohoutky utáhnou. U transferů přijdou města a obce přibližně o třetinu příjmů oproti letošnímu roku. Způsobí to konec Regionálních operačních programů a prodleva, Business snídaně než na plné obrátky naběhne nový Integrovaný regionální operační program. Starostové v něm navíc nemusí vždy najít peníze na projekty, které jsou pro ně zrovna nejpalčivější. „Často by si přáli peníze na něco úplně jiného, než Evropská unie nabízí. Cestovní ruch není považován za prioritu číslo jedna, stejně tak komunikace,“ prozradil ředitel Odboru regionální politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj David Koppitz.

Jeho resort se však v některých oblastech snaží úbytek evropských zdrojů alespoň částečně suplovat z národních programů. A tam, kde evropské peníze k dispozici budou, se je ministerstvo připravuje využít účelně. „Chceme změnit plánovací kulturu v České republice,“ upozornil Koppitz a apeloval na starosty, aby byli aktivní v rámci Regionálních stálých konferencí, které mají vliv na strategii rozvoje územní dimenze. „Evropské komisi se nelíbí cukrování penězi. Chce vidět snahu využít je tam, kde budou mít největší efekt,“ uzavřel téma Koppitz.

Starosty ve městech a obcích čekají v budoucnu kromě financování i zcela nové výzvy. Business snídaně Venkov se vylidňuje, zatímco populace ve městech houstne. „Uřídit rostoucí aglomerace si vyžádá stále důmyslnější technologie,“ předestřel obchodní ředitel firmy Artechnic-Schréder Petr Míka. Odpovědí může být koncept takzvaných Smart Cities – chytrých měst. „Dnes funguje v několika metropolích a taková města se řídí v podstatě sama,“ uvedl Sales Development Manager ve společnosti Altron Martin Kalvach s tím, že moderní technologie mohou výrazně pomoci všude od cestovního ruchu přes organizaci dopravního proudu až po odpadové hospodářství. „Města by si měla vybrat několik prvků, které pro ně mají význam a které umí zaintegrovat. S tím dokážeme efektivně pomoci,“ doplnil Kalvach.

Města a obce budou ještě chytřejší
Otázkou ale je, jak budou města shánět důležitá data – například o dopravě, kvalitě vzduchu a řadě dalších faktorů. Skvělým nosičem pro multifunkční zařízení, která by je mohla sbírat přímo v ulicích, ale zároveň poskytovat občanům i další služby například v podobě připojení k wi-fi nebo dobíječek pro elektromobily, jsou podle Petra Míky sloupy veřejného osvětlení. „Ve většině měst a obcí narazíte na sloup veřejného osvětlení každých třicet až padesát metrů. To je pro podobné účely ideální,“ předestřel obchodní ředitel Artechnic-Schréder.
K chytrému městu ale patří i chytrý úřad. Na takový se už nemusí osobně chodit, dostanete se do něj pohodlně i z vlastního obývacího pokoje – přes počítač, tablet nebo mobilní telefon.Business snídaně „Občan očekává, že bude moci do úřadu jednoduchým způsobem vstoupit, dostat příslušnou informaci, kterou dokáže zpracovat, a pokud bude chtít, tak jít do větší hloubky,“ představil, co si lidé slibují od elektronizace úřadů Jiří Pokorný ze společnosti Gordic. Zapomínat by přitom starostové neměli ani na kybernetickou bezpečnost. I vzhledem ke stále přísnějším legislativním požadavkům. „Někoho se to dnes týká více, někoho méně. Musíme se však připravit na to, že zákon o kybernetické bezpečnosti, který dnes platí na určitou omezenou skupinu, svou působnost v budoucnu rozšíří,“ upozornil Martin Kalvach z Altronu.

Odpadové hospodářství, to bude zákaz skládkování i větší recyklace Spoustu změn přinese i oblast odpadového hospodářství. Od roku 2024 začne platit úplný zákaz skládkování komunálních a recyklovatelných odpadů. Letos dostaly obce novou povinnost zajišťovat sběr bioodpadu a kovů. A do budoucna se musí navíc připravit na zvýšený tlak na recyklaci. S řadou věcí jim ale pomůžou dotace z Operačního programu Životní prostředí. „Prostředky budou k dispozici v Prioritní ose 3, která se zaměřuje na prevenci vzniku odpadů, zvýšení podílu materiálového a energetického využití odpadů, rekultivace starých skládek, odstraňování ekologických zátěží a snižování environmentálního rizik a rozvoj systémů jejich řízení,“ vypočetl referent Odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí Tomáš Tykal.

Ne všechny odpady je ale možné recyklovat. Třeba u skla to sice jde beze ztrát, ale například papír se už po sedmém „kolečku“ rozpadá a u některých výrobků ze směsí nejrůznějších plastů je recyklace obecně velmi obtížná. „Proto si nedokážeme představit splnění cílů Plánu odpadového hospodářství ČR bez zařízení, jako je brněnská spalovna SAKO,“ uvedla environmentální specialistka SAKO Brno Jana Suzová. I vzhledem k zákazu skládkování plánuje vedení brněnské spalovny rozšířit zařízení o třetí kotel. Ty dosavadní by totiž nemusely pro jih Moravy v budoucnu stačit. „Kapacita spalovny tak vzroste o 120 tisíc tun za rok. Případné nevyužité kapacity nabídneme i obcím a městům z okolních krajů. Odpad by se do spalovny mohl svážet i vlakem, železniční vlečka je v areálu spalovny připravena. Projekt bychom chtěli realizovat do roku 2022,“ předestřel ředitel SAKO Brno Jiří Kratochvíl


ODBORNÁ KONFERENCE BEZPEČNÉ MĚSTO - VAŠE MĚSTO


foto foto foto  • Termín konání: 23. června 2015, 8:00 – 15:00 hod.
  • Místo konání: hotel Voroněž, Křížkovského 47, Brno

Záštitu nad odbornou konferenci převzalo Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, hejtman Jihomoravského kraje, stejně tak primátor Magistrátu města Brna.

Bezpečná města a obce? Prim bude hrát prevence i moderní technologie

Moderní technologie budou hrát v bezpečnosti na silnicích i železnici ve městech a obcích stále větší roli. Stejně tak bude mít navrch i prevence v oblasti kriminality. Ta je často spojená i s hazardem, pro jehož regulaci mají samosprávy konečně dostatečné nástroje.

S takovými závěry odcházeli starostové, zástupci městských a obecních policií i soukromého sektoru z konference Bezpečné město – Vaše město, kterou 23. června zorganizovala v brněnském hotelu Voroněž společnost Magnus Regio.

Už dnes připomínají inteligentní dopravní systémy v mnoha českých a moravských městech spíše něco z říše sci-fi. Provoz na silnicích hlídají kamery, meteorologické systémy komunikující s družicemifoto na oběžné dráze předpovídají počasí a jeho vliv na stav vozovek. Potřebné informace se dostávají k řidičům přes web, informační tabule nebo jim putují rovnou do palubního systému auta či do mobilu. Přesto má telematika na tuzemských silnicích jedno veliké mínus. Systémy v jednotlivých městech a regionech spolu jen zřídkakdy komunikují. „To by měl pomoci napravit Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Ty by do sebe měly v budoucnu zapadat jako dílky jedné skládačky,“ podotknul náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký.

Ani železnici se moderní technologie nevyhýbají. Dnes už vlaky vybavené systémem řízení ECTS s trochou nadsázky ani nepotřebují strojvedoucího. Ne všechny jsou jím ale vybaveny. K nehodám tak většinou dochází, když do dopravní rovnice vstoupí jako proměnná člověk. „Žádný z nás není zcela stoprocentně spolehlivý. foto Klíčem proto je nahrazovat potenciálně chybné lidské kroky automatizovanými systémy,“ předestřel zástupce generálního ředitele firmy AŽD Praha Jiří Martínek. Velký prostor pro jejich rozvoj je podle něj na téměř nezabezpečených regionálních tratích.
Nejčastějším místem nehod na trati jsou přejezdy. Na vině jsou většinou řidiči aut, kteří špatně odhadli situaci a porušili pravidla bezpečnosti. „Trend nehodovosti byl v loňském roce stoupající a i letos bohužel pokračuje růstovou tendencí,“ upozornil generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý. Z již končícího Operačního programu Doprava proto ještě poputují peníze na modernizaci asi 400 přejezdů.

Vandala odežene náhlé světlo
I když se říká, že pod svícnem bývá největší tma, v oblasti veřejného osvětlení toto vousaté rčení tak úplně neplatí. Přesné statistiky sice podle obchodního ředitele firmy Artechnic-Schréder Petra Míky zatím neexistují, na dobře osvětlených silnicích a ulicích ale bývá méně nehod a lidé se na nich nemusí ani zdaleka tak bát nejrůznějších kriminálních živlů, jako v potemnělých zákoutích obcí a měst. Světla přitom nemusí celou noc svítit naplno. Inteligentní systémy je dokážou rozžíhat a stmívat například podle signálů z detektorů pohybu. „Náhlé rozsvícení má také psychologický efekt. Vandala nebo zloděje může vylekat a on se za lumpárnami vydá raději někam jinam,“ přiblížil Míka jednu z výhod systému.


Podobný účinek mohou mít i kamery chytře rozmístěné po obcích a městech. Jejich pořizování podporuje Ministerstvo vnitra (MV ČR). Kupodivu ale nemají sloužit jako nástroj represe, kdy má záběr z kamery v prvé řadě usvědčit kriminálníka, ale právě pro prevenci, zlepšování bezpečného pocitu občanů a udržování veřejného pořádku.foto „Kriminálník nemá být ani tak dopaden, jako už předem odstrašen,“ vysvětlil odborný pracovník odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR Tomáš Koníček s tím, že signál z kamer zpracovává a vyhodnocuje státní nebo městská či obecní policie. „Obec musí zajistit, aby občané věděli, že se nacházejí v prostoru, který je monitorován,“ upozornil Koníček.

Předcházet zločinům spíše než řešit následky má i projekt Asistent prevence kriminality, se kterým mají dobré zkušenosti například v Karviné. Původně měli asistentů pracujících v sociálně vyloučených lokalitách města v jeden čas až deset. Z nich se postupem času vyrekrutovali dva, které městská policie přijala jako kmenové zaměstnance. „Asistent není strážník, je to člověk, který je zaměstnán na to, aby dozoroval veřejný pořádek a bezpečnost v dané lokalitě. Kontroluje například dodržování obecně závazných vyhlášek, občanské soužití nebo drobnou kriminalitu. Komunikuje s občany a nosí nám informace,“ vypočetl ředitel Městské policie Karviná Petr Bičej. A ti Karvinští jsou opravdu výkonní. Díky jejich pomoci policie například dopadla nebezpečného zločince, který se třicet dní skrýval v bytě důchodce. „Pokud se vám asistenti osvědčí, zaměstnejte je,“ radí Bičej. V roce 2015 totiž končí dotace MV ČR, ze kterých je mohly městské a obecní policie platit. „Druhá možnost je využít Evropský strukturální fond. Agentura pro sociální začleňování má projekt, ve kterém bude možné žádat o dotace na asistenty prevence kriminality,“ doplnil Koníček.

Obce se už můžou s hernami poprat
Problémem nejen v sociálně vyloučených lokalitách měst a obcí bývají často i nejrůznější kasina a herny. Ještě před nedávnem to vypadalo, jako kdyby se s nimi v Česku roztrhl pytel. Dnes už je situace trochu jiná. Přesto ale musí představitelé měst a obcí často řešit praktiky hazardních hráčů, kterým nepřálo štěstí. Vykradené auto, pojistný podvod nebo zneužívání sociálních dávek a příspěvků na bydlení není žádnou výjimkou. „I když představuje hazard zdroj příjmů pro městské rozpočty, náklady na řešení negativních důsledků jsou přinejmenším dvojnásobné,“ varuje předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda. Starostové ale již mají dostatečné nastroje, aby mohli s hazardem bojovat. „Můžou pozitivně či negativně určit lokality, kde lze výherní zařízení provozovat, nebo ne. Je možno je zcela zakázat. Obecně závaznou vyhláškou můžete přijmout doplňující podmínky, kosmetické i funkční, jako například zákaz non-stop provozu,“ doplnil Svoboda.

S problémovými hernami můžou starostům pomoci i strážníci. Pravidelnými kontrolami, jestli se v herně nenalívá nezletilým nebo jestli nehrají na automatech, vše teprve začíná. Provozovatel takového zařízení tlak obce jen těžko ustojí. Starostové by si ale měli dobře rozmyslet, na co městskou policii použít. Ne na všechno mají totiž strážníci dostatečné kapacity nebo pravomoci.foto „Až budete formulovat zásady bezpečnostní politiky města, vytvořte takové, které jsou splnitelné. Chcete systém nulové tolerance? Rozhodně do něj nezahrnujte celé město. Vyberte oblasti, které chcete mít bezpečné – například náměstí nebo prostory kolem škol. Ale hlavně, medializujte to! Zprávy v novinách, na internetu a v televizi budou působit prevenčně,“ shrnul člen prezídia Unie obecních a městských policií Radek Ondruš.

Program konference a elektronický sborník s přednáškami je k dispozici na vyžádání.

Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE.

Video reportáž z konference je dostupná ZDE.


Mediální partner:

Moravské hospodářství

Projektová manažerka
Ivana Procházková
tel.: 542 425 231, gsm: 725 893 273
e-mail: i.prochazkova@magnusregio.cz


Odborná konference

CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ ZÁSTUPCŮ MĚSTSKÉ A OBECNÍ POLICIE


foto foto fotoZáštitu nad konferencí převzal
- primátor statutárního města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA
- prezident Unie obecních a městských policií České republiky Mgr. Zdeněk Harazim

S trochou nadsázky lze říct, že se včera brněnský hotel Voroněž stal na několik hodin jedním z nejbezpečnějších míst v Česku. Sešli se v něm totiž zástupci městských a obecních policií i státní policie na konferenci, kterou zorganizoval vydavatel Moravského hospodářství, společnost Magnus Regio.

foto Hned na úvod se účastníci konference dozvěděli o změnách plánovaných v novele zákona o obecní policii. Přísněji se bude například posuzovat bezúhonnost lidí, kteří obecní policii řídí, tedy většinou starostů nebo zastupitelů, i samotných strážníků. U těch nebude stačit jen čistý trestní rejstřík, ale půjde se až na opis z evidence. „To znamená, že se nepřihlíží k zahlazení odsouzení ani k amnestii či milosti prezidenta,“ přiblížila vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství na odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Milena Bačkovská.

Strážníci by podle úpravy zákona mohli také vstupovat do restaurací, heren a kasin i mimo otevírací dobu, aby mohli zkontrolovat, že se tam nepodává alkohol lidem mladším 18 let nebo jestli se nezletilí neúčastní hazardu. Širší pravomoci by mohli strážníci dostat i při přepravě zadržených. Novela se má dotknout i spolupráce obecních policií s tou státní. foto Ta sice podle vedoucího odboru služby pořádkové policie na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje Pavla Novotného funguje dobře, přesto se ale upraví například praxe uzavírání koordinačních dohod. „Přijímaly by se na čtyři roky a připravovala by se zpráva o jejich plnění. Ta bude zveřejněná na internetu, aby bylo vidět, co dohoda přinesla,“ doplnila Bačkovská.

Osud novely je ale zatím nejistý. Čeká ji ještě složitý proces schvalování v Parlamentu, při kterém můžou přijít poslanci a senátoři s řadou pozměňovacích návrhů. Minulý pokus o změnu zákona v roce 2013 se kvůli nim rozhodl tehdejší ministr vnitra Jan Kubice stáhnout. Pokud by ale šlo vše podle plánu, mohla by novela začít platit na začátku roku 2017. Novinkou je také vznik Unie obecních a městských policií České republiky. Ta funguje od května loňského roku. Původně s ideou přišla Městská policie Ostrava, postupně se ale přidávají další a dnes funguje například i na Jihlavsku. „Sdružuje pod sebe menší městské policie, jejichž ředitelé se pravidelně scházejí a řeší problémy aplikační praxe,“ vysvětlil člen prezídia Unie v postavení kontrolora Radek Ondruš. Cílem projektu je odstranit chybějící článek mezi velkými a malými městskými policiemi a vytvořit informační systém pro předávání poznatků a zkušeností. „Je jen málo věcí, které už někde někdo neřešil,“ doplnil Ondruš.

Informační systémy, zbraně i radary
Se spoustou problémů může strážníkům a policistům pomoci technika. Informační systémy dnes například umožňují policii v reálném čase zobrazovat na digitální mapě, kde má síly, co zrovna strážníci dělají, jak rychle a jakým způsobem se pohybují a řadu dalších informací. foto Pomocí mobilních aplikací zase strážníci přímo v terénu pořídí a prolustrují veškeré potřebné údaje v reálném čase. „Informační systém musí hlavně zvýšit efektivitu práce,“ uvedl Daniel Bednařík, předseda představenstva společnosti FT Technologies, která dodala informační systémy třeba pro městské policie v Pardubicích nebo ve Zlíně. Takové systémy přitom nemusí policie za drahé peníze kupovat jako celek. „Můžou si je pořídit i ve formě služby,“ předestřel manažer obchodního oddělení firmy inQool, která stojí za informačním systém pro Městskou policii Litvínov.

Strážnici dnes jen nekontrolují marginální přestupky, ale zpracovávají ohromné množství dat, což nebývá jednoduché. „S každou novelou přibývají další a další dokumenty. Strážník během pěti minut něco zjistí a půl hodiny k tomu sepisuje zprávu,“ komentoval vývoj Vít Cvrček ze společnosti VERA. Jednou z takových změn má být podle něj i novela zákona o přestupcích, která zřídí evidenci přestupků, s níž budou muset strážníci komunikovat. „VERA pracuje na tom, abychom všechnu tu administrativu zautomatizovali,“ dodal Cvrček.

foto Obecním a městským policiím ale nepomáhá v jejich každodenní práci jen nový software, ale také hardware. Nové typy pistolí P07 a P09 představila Česká zbrojovka. „Zachovali jsme ergonomii, zvýšili odolnost a mimo jiné i zaoblili hrany, aby zbraně netrhaly oděv při skrytém nošení. Navýšili jsme také kapacitu zásobníku,“ představil modely Product manager České zbrojovky Jakub Sondel. Pozadu s inovacemi nezůstal ani výrobce radarů pro měření rychlosti společnost RAMET, která prezentovala moderní radarové měřiče RAMER 10 v kompaktním modulárním provedení, jež lze použít mnoha způsoby od umístění na trojnožku až po zabudování do auta. „Pro některé typy vozidel jsme schopni zajistit skrytou zástavbu. Řidiči měřených vozidel vůbec neuvidí, že jsou měření,“ řekl technický ředitel RAMET Vladimír Vencel.

Dotace na kamery i dobrovolníky
Všechny nové technologie nemusí platit městské a obecní policie ze svých rozpočtů. Někdy pomůžou i dotace. foto „Největší díl dotací proudí do městských kamerových dohlížecích systémů,“ podotkl odborný pracovník odboru prevence kriminality na Ministerstvu vnitra Tomáš Koníček s tím, že prvním cílem kamerových systémů je prevence a vytváření bezpečných zón. Upozornil také, že je důležité pečlivě nastavit, kdo má k záznamům z kamer přístup, a zajistit zkušeného pracovníka, který je bude sledovat a vyhodnocovat zachycené situace.

Zatímco dotace na kamerové systémy fungují už od roku 1996, novinkou je projekt Bezpečnostní dobrovolník. „Cílem je podpora dobrovolnické činnosti obcí a zapojení laické veřejnosti do udržování veřejného pořádku,“ sdělila referentka oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Jitka Kuřátková. Dobrovolníci přitom nemají speciální oprávnění a nenahrazují strážníky, pomoci mohou například s hlídáním přechodů před školami nebo při pátrání po ztracených osobách. Dotace slouží na pokrytí nákladů, například na školení nebo pojištění dobrovolníků. Pilotní projekty se rozjely už v Dobroslavicích nebo Strakonicích.

Účastníci konference:
Zástupci městských a obecních policií z celé ČR.

Program konference a elektronický sborník s přednáškami je k dispozici na vyžádání.

Video reportáž z akce ke zhlédnutí ZDE.

Fotografie z konference ke zhlédnutí ZDE.

Mediální partner:
Moravské hospodádřství

Projektová manažerka
Mgr. Milena Vrbková
tel.: 542 425 231
gsm: 725 006 094
e-mail: m.vrbkova@magnusregio.cz


Konference v roce 2014

Odborná konference MORAVSKÉ OBCE A MĚSTA


foto

Termín:
2. prosince 2014, 9:00 – 14:30 hod.
Místo:
Brno, hotel Voroněž, Křížkovského 47


Konference se konala pod záštitou
- Ministerstva financí ČR
- Ministerstva pro místní rozvoj ČR
- Jihomoravského kraje

Odborný garant konference
Ing. Viktor Ondrák, Ph.D. – Fakulta podnikatelská, VUT Brno

foto foto foto


Jak podle zákona odměňovat zastupitele? Jak šetřit na energiích u veřejného osvětlení a jak přisypat do obecní kasy trochu peněz díky prodeji odpadu? A vyplatí se škudlit na marketingu a PR, nebo se investice mnohonásobně vrátí v podobě lepší pověsti úřadu? Odpovědi na tyto otázky dostali starostové a další zástupci státní správy a samosprávy, kteří se i přes nepřízeň počasí včera sjeli do Brna na konferenci Moravské obce a města, kterou zorganizovala společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství.

Pozitivní duch, ve kterém odstartovala konference Moravské obce a města, odrážel atmosféru prvního skutečně pokrizového roku pro českou ekonomiku. I když bude Evropa hrát podle vedoucího Odboru ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky Jana Vejmělka v globálním růstu spíše druhé housle, Česko čeká podle analytiků v následujících dvou letech růst HDP na úrovni 2,3 procenta. Za recesí v tuzemsku totiž stála slabá domácí poptávka, ta se ale začíná zlepšovat a do budoucna ekonomický růst podpoří. „Nominální mzdy vrostly o 2,8 procenta a reálné díky nízké inflaci o 2,6 procenta. To se projevuje v růstu disponibilního důchodu a spotřebitelského sentimentu. Důvěra domácností v ekonomiku je nejlepší od roku 2007 a domácnosti začínají utrácet,“ popsal Vejmělek.

foto O 3,5 procenta dostali v listopadu například přidáno státní zaměstnanci. Od Nového roku vzrostou o 5 procent i platy pracovníků ve zdravotnictví. A více peněz letos dostali i zastupitelé a starostové ve městech a obcích. „Letos v lednu došlo ke změně v konkrétních částkách. Odměny se zvýšily v průměru o 5 procent. To znamená, že se vrací na úroveň roku 2010,“ vysvětlila pracovnice Odboru veřejné správy, dozoru a kontroly na Ministerstvu vnitra Alice Urbánková. V příštím roce se už odměny zvyšovat nebudou. Urbánková také dodala, že v po volbách velmi aktuální otázce odměňování zastupitelů se jinak nic výrazného nezměnilo. „Odměňování je upraveno především v zákoně o obcích a v poslední době se s ničím dramaticky nehýbalo,“ upřesnila.

Prostor pro modernizaci osvětlení je obrovský

Města a obce tak sice v průměru vydají více peněz na odměňování zastupitelů, nabízí se ale i oblasti, kde mohou šetřit. Jednou z nich je například veřejné osvětlení. Modernizace starších, ale stále funkčních svítidel na relativně novou technologii LED však není jedinou cestou. „Vývoj LED technologií je tak překotný, že morálně budou dnes nakoupená svítidla během dvou tří let zastaralá. Abyste překonali dobu, než dosáhnou LEDky svého technologického maxima, můžete přezbrojit svá svítidla za pomoci moderního předřadníku, který umožní jejich stmívání a tím i úsporu energií,“ upozornil obchodní ředitel firmy Artechnic-Schréder Petr Míka.

foto Prostor pro modernizaci osvětlení je obrovský. „V Česku je asi 1,4 milionů svítidel, v obcích do 20 tisíc obyvatel je to přibližně 850 tisíc. Stáří těchto svítidel se pohybuje od deseti do patnácti let. Většina osvětlovacích systémů pracuje se sodíkovými výbojkami a náklady na osvětlení ukusují z rozpočtů obcí a měst značný díl,“ předestřel projektový manažer firmy ABB Jiří Ptáček s tím, že díky technologii této firmy se dá dosáhnout úspor mezi 30 až 40 procenty s návratností investice v rozmezí dvou až tří let. „Zvolili jsme modifikaci napájecího systému, díky které upravujeme napjetí vstupující do systému veřejného osvětlení,“ přiblížil Ptáček.

Kompletně změnili systém veřejného osvětlení v Holicích. „Vedení města Holice prokázalo dost odvahy, když rok před volbami uzavřelo tak významný projekt,“ uznal obchodní zástupce společnosti MVV Energie CZ Martin Hvozda. Modernizace osvětlení byla součástí většího projektu EPC, tedy kontraktu s externí firmou, která garantuje úspory energií a z nich se splácí i veškeré investice. „Výhodou metody EPC je minimalizace rizika klientů. Hlavní pilíř metody je, že úsporu, kterou navrhneme, budeme celou dobu garantovat. Pokud jí nedosáhneme, budeme rozdíl doplácet,“ vysvětlil Hvozda s tím, že MVV Energie CZ vyměnila v Holicích 870 starých svítidel za LEDky. „Občané to ocenili, dokazuje to i moje znovuzvolení,“ usmál se starosta Holic Ladislav Effenberk.

foto

Jak využít velká data, vydělat na odpadcích a pracovat s veřejností?

Kromě útraty za energie je další významnou výdajovou položkou rozpočtů měst a obcí starost o komunální odpad. S tím jim pomáhá společnost EKO-KOM, která sdružuje 20 tisíc výrobců a původců obalů a zajišťuje jejich zpětný odběr a danou míru recyklace. Odpad se díky ní stává pro města a obce zdrojem příjmů. „EKO-KOM nezasahuje do řešení odpadového hospodářství obcí, má s nimi ale uzavřenou smlouvu o zpětném odběru a obcím za odpadky platí,“ uvedla oblastní manažerka EKO-KOMu Pavla Bendová a dodala, že od počátku působení společnosti se částky vyplácené za odevzdané obaly několikanásobně zvýšily. Zvyšuje se podle ní i výtěžnost a rostou počty kontejnerů na tříděný odpad.

Oblastí, kde je potřeba naopak trochu utratit, ale vložená investice se může bohatě vrátit, je marketing a vztahy s veřejností, takzvané PR. Šetřit se nevyplácí. „Dobře vedená komunikace vede k dobré reputací úřadu, někdy stačí drobnost a o dobrou pověst přijdete během vteřiny,“ upozornil nezávislý konzultant v oboru PR a komunikace Marek Zeman. Základem PR je podle něj práce s vlastními lidmi. „Měli bychom je motivovat, aby o úřadu mluvili dobře. Prací s lidmi a interní komunikací je možné úplně změnit atmosféru na pracovišti a zaměstnanci to poté promítnou směrem k veřejnosti,“ vysvětlil Zeman. Důležitým nástrojem komunikace úřadů a radnic jsou podle něj webové stránky, ve vztahu k sociálním sítím – Facebooku a Twitteru – naopak doporučil obezřetnost.

foto Nejen ve státní správě a samosprávě jsou ale důležitá hlavně dobrá rozhodnutí. S těmi může zastupitelům a starostům pomoci společnost T-Mobile. Využívá k tomu takzvaná velká data. „Je to hodně aktuální téma od Šumavy až k Tatrám. T-Mobile má data o mobilech a simkartách v reálném čase. Jsou principem fungování GSM sítě a umožňují nám nasměrovat naše služby. Musíme vědět, kde jsou,“ řekl manažer partnerského prodeje T-Mobile Czech Republic Lukáš Kovárník. Tyto data se pravidelně sbírají a analytují. Neříkají ale nic o konkrétních uživatelích, pouze o statistice pohyblivosti obyvatelstva. „Nikdy není možné dohledat konkrétního uživatele,“ zdůraznil Kovařík. Pro obce a města jsou ale nedocenitelná ve všech otázkách, které se zabývají pohybem a výskytem obyvatelstva, například v dopravě nebo urbanistickém plánování. Možností jejich využití je ale mnohem více.

Program konference ke stažení

Účastníci konference:
Starostové, místostarostové, tajemníci, úředníci všech pěti moravských krajů (Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Vysočina), krajů Královéhradeckého, Pardubického a další.

Program konference a elektronický sborník s přednáškami k dispozici na vyžádání.

Fotografie ze setkání si můžete prohlédnout ZDE


Mediální partner:

Moravské hospodádřství

Projektová manažerka
Mgr. Květa Novotná
tel.: 542 425 231, gsm: 725 893 237
e-mail: k.novotna@magnusregio.cz


Bezpečná dopravní infrastruktura ve městech a obcích

Termín konání konference: 12. června 2014, 9:00 – 14:00 hod.
Místo konání konference: hotel Voroněž, Křížkovského 47, Brno


Záštitu nad konferencí převzali:
Antonín Prachař – ministr dopravy ČR
Zdeněk Pavlík – náměstek hejtmana JMK
Roman Onderka – primátor statutárního města Brna

PRIORITOU NEMŮŽE BÝT VŠE, PŘESTO JE ŘADA MOŽNOSTÍ JAK ZVYŠOVAT BEZPEČNOST DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURY

foto

Místo plánovaných dvaceti minut panelové diskuze nenechali starostové náměstka ministra dopravy Kamila Rudoleckého a další odborníky a přednášející vydechnout rovnou hodinu. Taková byla konference Bezpečná dopravní infrastruktura, kterou 12. června zorganizovala v hotelu Voroněž společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství. Přednášky a zvolená témata silně rezonovaly se zájmy účastníků a přímo vybízely k živé debatě.

Odpovídal tomu už začátek samotné konference. Ta odstartovala úderným zhodnocením aktuální situace. „Stav budování dopravní infrastruktury je žalostný,“ uvedl náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký. Oblastí, které lze označit za problematické, není málo. Prioritou ale nemůže být vše. „To by se potom neudělalo nic,“ komentoval Rudolecký.

foto Ministerstvo dopravy se chce podle něj zaměřit na urychlení realizace projektů dopravní infrastruktury. „Průměrná doba přípravy liniové stavby je třináct let. To je hodnota, se kterou se nesmíme smířit,“ upozornil náměstek. Resort proto dělá kroky, které mají přípravu těchto staveb usnadnit. „V současné době je připraven návrh novely zákona, která bude reagovat na největší problém, kterým je čas. Pokud se podíváme například na tříletou lhůtu, po kterou lze podávat námitky proti zásadám územního rozvoje, tak ta je velmi nadsazená. Někde naopak nejsou nastaveny lhůty vůbec,“ vysvětlil Rudolecký.

Připomínky k projektům dopravní infrastruktury je podle Rudoleckého potřeba koncentrovat do jednoho bodu a propojit i stavební a územní řízení. „V současné době je rozhodovací proces roztříštěn, vše by se mělo projednat v jednom okamžiku a na základě relevantních podkladů,“ navrhl Rudolecký. Zdržení způsobují i tendry a odvolání neúspěšných uchazečů k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Vypsat dnes veřejnou zakázku tak, aby byla v pořádku a celý projekt se kvůli napadení před ÚOHS nezbrzdil, je umění,“ komentoval Rudolecký.

Chybí zásady i koncepce

foto Na jižní Moravě brání rychlé a bezproblémové výstavbě dopravní infrastruktury i chybějící zásady územního rozvoje. „V současné době se soustředíme na obchvaty. V první řadě obchvat Mikulova a dále také obchvat Znojma, to jsou základní priority v rámci Jihomoravského kraje,“ řekl Rudolecký. Prvně jmenovaný obchvat by přitom měl posunout dopředu práce na R52, která pomůže navázat českou síť dálnic a rychlostních komunikací na tu Evropskou.

Podle technického ředitele firmy PK OSSENDORF Vratislava Nováka u nás ale hlavně chybí koncepce. „Ta poslední dobou úplně vymizela,“ postěžoval si Novák. Bez rozmyslu se podle něj umísťují prvky, jako například okružní křižovatky a zpomalovací semafory, a výstavba zásadní infrastruktury vázne na nespolupráci obcí. „Proč ještě nemáme R52? Odpor je ze strany tří obcí na tom tahu,“ sdělil Novák.

Špatný stav silnic a bujná vegetace kolem tratí

foto Do duše promluvil starostům a správcům komunikací i ředitel Krajského ředitelství JMK Policie ČR Leoš Tržil. „U čtyřiceti procent smrtelných nehod je další vliv pozemní komunikace – chybějící svodidla, značení, reklamy. Není to jen o lidech, ale i o tom, že naše silnice nejsou bezpečné,“ upozornil Tržil. Může to dopadnout i tak, že jinak banální nehoda skončí smrtí. „To se pak peníze najdou,“ podotkl.

K nehodám dochází i na železnici. Zatímco ve většině případů můžeme sledovat klesající trend, srážek s překážkami, zejména stromy, přibývá. „Kolem železnice je dnes daleko více zeleně a při výkyvech počasí dochází k tomu, že spadne strom, poruší vedení a někdy do něj narazí i vlak,“ uvedl generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý. Způsobená škoda bývá velká, často se zraní strojvedoucí, někdy i cestující. „Snažíme se vegetaci co nejvíc odstraňovat. V Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina jsme v této oblasti udělali nejvíce,“ doplnil Surý.

Co můžou starostové dělat?

foto Co ale mohou dělat zástupci obcí a měst pro to, aby přispěli ke zvýšení bezpečnosti v dopravní infrastruktuře? Možností je hodně. Sledovat by měli například stav veřejného osvětlení. „Chceme-li mít bezpečné osvětlení, měli bychom dodržovat normu ČSN EN 13201,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Artechnic-Schréder. Podle vedoucího Odboru komunálních služeb na Městském úřadě Valašského Meziříčí Václava Chajdrny je třeba zapracovat i na oddělení jednotlivých účastníků provozu. „Chodec a cyklista je vždy znevýhodněn, proto budujeme samostatné stavby, aby ke kontaktu došlo jen v křížení,“ přiblížil.

Na takovéto projekty mohou získat starostové podporu ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Je možné získat příspěvek na zvyšování bezpečnosti, výstavbu a údržbu cyklistických stezek a průzkumné a projektové práce,“ vyjmenoval ředitel příspěvkových programů na SFDI Karel Havlíček. Důležitou roli však nehraje jen samotná infrastruktura a její rozvoj, ale také prevence. „Je důležité si uvědomit, pro koho bezpečnou a dopravní infrastrukturu děláme. Pro lidi! Prevence je proto potřeba. Otázkou je kdy a v jaké výši,“ uzavřel Krajský koordinátor BESIP Pavel Čížek.


Program konference a elektronický sborník se všemi přednáškami k dispozici na vyžádání.

Fotografie ze setkání si můžete prohlédnout ZDE


Účastníci konference:
Starostové, místostarostové, tajemníci, vedoucí odborů dopravy a další úředníci všech pěti moravských krajů (Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Vysočina) a krajů Královéhradeckého a Pardubického.

Počet účastníků: 92

Odborný garant konference
Ing. Viktor Ondrák, Ph.D. – Fakulta podnikatelská, VUT Brno

Mediální partner:

Moravské hospodádřství

Projektová manažerka
Mgr. Květa Novotná
tel.: 542 425 231, gsm: 725 893 237
e-mail: k.novotna@magnusregio.cz


Energetické úspory pro města a obce

Termín konání konference: 27. května 2014, 9:00 – 14:40 hod.
Místo konání konference: Ostrava, hotel Park Inn by Radisson, Hornopolní 3313/42


Záštitu nad konferencí převzali:
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Ministr životního prostředí Richard Brabec
Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Odborný garant konference
Prof. Ing. Pavel Noskievič, Csc., Výzkumné energetické centrum při VŠB-TUO

foto Vyčerpání ropy, uhlí nebo zemního plynu v dohledné době nehrozí. Do roku 2000 jsme stihli spotřebovat pouhé jedno procento fosilních paliv. V tomto duchu se nesla zdravice i závěrečná řeč na odborné konferenci Energetické úspory pro města a obce, kterou zorganizovala v Ostravě společnost Magnus Regio. Přesto téma energetických úspor zvedlo ze židlí a 27. května přivedlo do ostravského hotelu Park Inn přes sto starostů, představitelů krajů, ministerstev a firem. I když krize spojená s nedostatkem energetických zdrojů zřejmě nehrozí, hospodárným nakládáním s energiemi se totiž dá ušetřit. A to výrazně.

foto Možností je mnoho. Pojmy jako EPC (Energy Performance Contracting), energetický management, elektronické aukce nebo modernizace veřejného osvětlení by neměly bý, cizí žádnému starostovi. Své zkušenosti s prvně jmenovaným mají zástupci Moravskoslezského kraje, pod jehož příspěvkové organizace spadá čtrnáct set budov. Bez efektivní správy by se neobešly. V části z nich se proto rozhodli jít představitelé kraje cestou energetických úspor metodou EPC. Najali si tedy firmu, aby se postarala o zredukování výdajů za energie. „Dohromady potřebují tyto budovy pro svůj provoz přes sto milionů korun ročně,“ uvedl náměstek hejtmana MSK Ivan Strachoň. Společnost, která se v nich teď stará o energetický management, přitom kraji garantuje roční úsporu dvaadvacet milionů. Z ní se splácí nutné investice a něco zbude i pro krajskou pokladnu. „Překročení úspor jde ve prospěch kraje,“ dodal Strachoň.

foto Vynachválit si metodu EPC nemohou ani v Opavě. Začali ji používat ve školách. „V těch mnohdy proteče ohromné množství vody. Hledali jsme proto cestu, jak na tom uspořit,“ uvedl náměstek tamního primátora Daniel Žídek. Často se ale prý setkal s otázkami, proč si město nerealizuje úsporná opatření samo a váže se na deset let smlouvou s externí firmou. „Byl to jediný způsob, jak to udělat bez dalšího zadlužování,“ zdůvodnil Žídek a dodal, že důležité je dobře nastavit výběrové řízení. Podle Libora Bárty, manažera divize energetických služeb ve společnosti MVV Energie CZ, která EPC řešení pro Opavu obstarává, je zásadní i garance úspor. „I dodavatelská firma je tak motivována k tomu, aby ty úspory vycházely. Jinak by musela ty prostředky doplatit,“ vysvětlil. I v Novém Jičíně se stará o energie externí firma. Společnost Dalkia si od města pronajala zázemí a provozuje celé tepelné hospodářství města. „Nejlevnější energie je ta, kterou nemusím spotřebovat. I my se snažíme touto cestou jít,“ uvedl projektový manažer Jakub Tobola.

Nepodcenit přípravu

U každého projektu je ale důležitá připrava. Co se týče energetického managementu, v malíku ji má například Výzkumné energetické centrum při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO). „Energetické audity děláme už od roku 2006 po celé republice. Veškerá data, která přebereme, zkontrolujeme a zpracujeme. Výsledkem je žebříček úsporných opatření,“ přiblížil činnost centra zástupce jeho ředitele a energetický auditor Michal Žídek. Tento první krok přitom bývá zásadní i u modernizací veřejného osvětlení. „Pečlivá příprava projektu je velmi důležitá. Pokud například zadáte na komunikaci větší hustotu dopravy, než tam ve skutečnosti je, dostanete se ve výsledných úsporách někam, kde jste vůbec nechtěli být,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Artechnic-Schréder Petr Míka.

foto Šetřit pomáhají obcím i elektronické aukce. V Bruntále je využívají od roku 2008. Nakupují v nich například kancelářský papír ale také energie pro město i všechny příspěvkové organizace. „Elektrickou energii jsme v rámci aukce nakoupili s úsporou čtyři sta tisíc korun. V roce 2013 jsme už uspořili devět set tisíc,“ popsal přínosy elektronického zadávání samostatný referent veřejných zakázek Milan Rabiňák. Hlavním kritériem u takovýchto soutěží je cena. Využitelné jsou elektronické aukce ale i při soutěžích orientovaných na ekonomickou výhodnost. „Nejlevnější totiž nebývá vždy to nejlepší řešení,“ upozornil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Sikora.

Elektronizace však nepomáh

Pod záštitou


TSSGroup
TSSGroup

Hlavní partneři


TSSGroup
TSSGroup
TSSGroup
TSSGroup

Partneři


TSSGroup
TSSGroup
TSSGroup
TSSGroup

Servisní partner

TSSGroup
TSSGroup


Právě připravujeme

Bezpečné a chytré město, Brno

Předchozí konference


V předchozích letech připravila naše společnost řadu konferencí, které jsou svým zaměřením určené zejména pro zástupce státní správy a samosprávy. Sledujeme problémy, které trápí představitele měst a obcí a věnujeme se tématům, které Vám pomohou přinášet optimální řešení do každé obce a každého města. V minulých letech jsme připravili konference zaměřené například na financování státní správy a samosprávy, problematiku e-Governmentu, energetických úspor a bezpečné dopravní infrastruktury. Závěry z akcí a fotografie naleznete pod jednotlivými odkazy.

Rok 2015

Moravské obce a města 2015, Brno

Bezpečné město Vaše město, Brno

Celostátní setkání zástupců městské a obecní policie, Brno

Rok 2014

Moravské obce a města 2014, Brno

Bezpečná dopravní infrastruktura ve městech a obcích, Brno

Energetické úspory pro města a obce, Ostrava

Rozvoj měst a obcí Královéhradeckého a Pardubického kraje, Hradec Králové

Energetické úspory pro města a obce, Brno


Rok 2013

konference Moravské obce a města 2013

konference Energetické úspory pro města a obce a jejich financování

konference Bezpečná dopravní infrastruktura ve městech a obcích

konference Energetické úspory pro města a obce


Rok 2012

konference Moravské obce a města 2012

konference Energetické úspory pro města a obce a jejich financováníNabídka konferencí

Společnost Magnus Regio s.r.o. je také pořadatelskou agenturou.

Pořádáme nejen vlastní konference, ale dokážeme uspořádat akci na klíč. Vlastní konference zaměřujeme na zástupce státní správy. Poskytujeme jim kvalitní informační servis, důležitý pro výkon jejich správy.

Klientům nabízíme možnost podílet se na obsahu konferencí nebo vlastní prezentaci.

Naše konference zaměřujeme na vzdělávání zástupců státní správy z oblasti práva, financí, dotací, informačních technologií, životního prostředí, sociálních služeb, dopravy, energetiky apod. Naše konference vycházejí přímo z požadavků ministerstev, svazů měst a obcí nebo přímo z řad starostů. Jako přednášející oslovujeme jak organizátory projektů, tak soukromé subjekty, které se podílejí nebo mají zájem se podílet na jejich realizaci.

Zaměřujeme se především na starosty, tajemníky a rozhodující představitele konkrétních úřadů. Velkou výhodou je naše přímá návaznost na všechny úřady v pěti moravských krajích a v kraji Pardubickém a Královéhradeckém, a to díky dvouměsíčníku Moravské hospodářství, jež vydáváme. Disponujeme nejen adresnou databází, ale i emailovou. To nám zaručuje efektivnější komunikaci.

Editor faktury

Zavřít